Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

Kompleksowa opieka ginekologiczna

 

Ginekologia to dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Schorzeń jakimi  między innymi zajmują się lekarze ginekolodzy to: stany zapalne pochwy, nowotwory narządów rodnych czy zaburzenia miesiączkowania. Wśród innych zagadnień ginekologicznych możemy znaleźć także antykoncepcję, położnictwo czy leczenie niepłodności.

 

W Centrum Medycznym Civis Vita oferujemy pełną diagnostykę i leczenie z zakresu ginekologii. Zapewniamy doskonałą i fachową opiekę oraz poradnictwo. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, dzięki któremu obejmujemy opieką kobiety w każdym wieku. Można u nas wykonać badania hormonalne, bakteriologiczne i biochemiczne, USG, cytologię, ambulatoryjne zabiegi ginekologiczne (kriokoagulacja).

 

Wskazane jest regularne odwiedzanie   ginekologa i higieniczny tryb życia. Pozwala to  zminimalizować  zagrożeń związanych ze schorzeniami dróg rodnych, w tym prowadzących do chorób przewlekłych, a nawet niepłodności. Warto zadbać o swoje zdrowie i znaleźć czas na badania kontrolne, zwłaszcza że każda kobieta, która ukończyła 16 lat lub rozpoczęła współżycie, powinna umówić się na wizytę u ginekologa przynajmniej dwa razy w roku. Z kolei raz w roku należy wykonać badanie cytologiczne. Podstawą do wykonania badania ginekologicznego są także wszelkie bóle w okolicach narządów płciowych, swędzenie, nieprawidłowe miesiączkowanie oraz wszelkie niepokojące nieprawidłowości.

 

Oferujemy:

  • Porada ginekologiczna
  • Diagnostyka nieprawidłowych krwawień
  • Diagnostyka mięśniaków, torbieli, polipów
  • Diagnostyka przerostów śluzówki jamy macicy (endometrium)
  • USG narządów płciowych (przezpochwowe)
  • USG jamy brzusznej
  • USG układu moczowego
  • Kriokoagulacja nadżerki (wymrażanie)
  • Antykoncepcja
  • Wkładki antykoncepcyjne
  • Kontrola owulacji
  • Hormonalna terapia zastępcza
  • Rozmaz cytologiczny
  • Cytologia jednowarstwowa HPV  33 GENOTYP
  • Test HPV/HSV
  • Test UroGin Pronatal (Chlamydia Tr. Ureoplasma Sp. /Mycoplazma / Hpv 33 Genotyp)
  • Leczenie niepłodności

 

Diagnostyka przerostów śluzówki / endometrium

Diagnostyka mięśniaków i polipów endometrialnych

Diagnostyka przerostów śluzówki / endometrium


W warunkach ambulatoryjnych w/w nieprawidłowości są diagnozowane poprzez ocenę narządu w:

  • badaniu USG dopochwowym
  • badanie USG dopochwowe z zastosowaniem Color Doppler i Power Doppler
  • badaniu USG dopochwowym z podaniem kontrastu do jamy macicy
  • obrazowanie w opcji 3D /trójwymiarowej /bez i z kontrastem
  • wykonaniem badania biopsyjnego endometrium/poprzez pobranie sondą Endorette /do oceny histo-patologicznej tkanek z jamy macicy


Wszystkie w/w procedury są wykonywane ambulatoryjnie nie wymagają znieczulenia, są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentki. Po zakończonej diagnostyce w zależności od rozpoznania po uwzględnieniu wieku pacjentki, jej rodności, planów rozrodczych, towarzyszących schorzeń proponowane jest leczenie zachowawcze lub zabiegowe.

Antykoncepcja

Naturalne metody wykorzystujące zmiany zachodzące w organizmie kobiety w z związku z cyklem płciowym. Należą do nich tzw. kalendarzyk wyznaczający okres niepłodny przyjmując , że kobieta ma regularne cykle 28 dniowe i owulacja przypada w 14 dniu cyklu, oraz rzadziej stosowana metoda Billingsów opierająca się na ocenie śluzu płodnego, lub testy hormonalne wyznaczające moment jajeczkowania. Trzeba pamiętać, że pewnym okresem niepłodności u kobiety jest tzw. niepłodność poowulacyjna / po odbytej owulacji/, w której można współżyć bez większego ryzyka zajścia w ciążę.

Skuteczność w/w metod jest najmniejsza ze wszystkich aktualnie dostępnych. Nie powinny tej metody stosować kobiety z nieregularnymi cyklami, prowadzące nieregularny tryb życia, kobiety w czasie karmienia piersią i w okresie okołomenopauzalnym.

Prezerwatywy -mechaniczny sposób antykoncepcyjny, należy stosować go zawsze, nie tylko gdy stosunek ma się zakończyć ejakulacją, gwarancją skuteczności tej metody jest nieuszkodzona i prawidłowo założona prezerwatywa. Poza działaniem antykoncepcyjnym chroni przed infekcjami grzybiczymi, bakteryjnymi i wirusowymi.

Kapturki naszyjkowe- mechaniczny środek antykoncepcyjny stosowany przez kobiety, przed planowanym stosunkiem zakładany przez kobietę na szyjkę macicy z dodatkowo zastosowanym spermicydem/ np. pianka/.

Spermicydy- środki plemnikobójcze występują w formie kremów, globulek które aplikuje się ok. 15 minut przed planowanym stosunkiem. Przy każdym kolejnym stosunku lub po godzinie od aplikacji należy dokonać kolejnej aplikacji kremu lub globulki.

Metody hormonalne:

Tabletki   estrogenowo – progestagenne - różnią się ilością zastosowanych hormonów, w tym estrogenu od 20 -50 mikrograma. Tabletka estrogenowo-progestagenna wpływa na regulacje cyklu poprzez hamowanie uwalniania gonadotropin przysadkowych FSH i LH / hamując wzrost, dojrzewanie i owulację kk. jajowych/, powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego/ utrudniona penetracja plemników/,hamuje wzrost i dojrzewanie błony śluzowej macicy / endometrium/ tym samym stwarza niekorzystne warunki do implantacji zapłodnionej kk. jajowej/. Ilość hormonu wprowadzonego do organizmu w tabletce pozwala na uzyskanie takie poziomu hormonów w ciągu 24 godz. które zapobiega owulacji, a uzyskuje się to poprzez regularne, codzienne pobranie tabletki o stałej porze / najlepiej tej samej godzinie/. Przestrzeganie prawidłowego stosowania tej metody daje skuteczność 99%.

Pierścień dopochwowy- metoda działania jak w tabletce złożonej, uwalniane hormony są z pierścienia przez okres 21 dni , stosowany 1x w miesiącu, kobiet  sama zakład pierścień do pochwy w pierwszym dniu krwawienia i usuwa po 3 tygodniach po których jest 7 dni przerwy, następnie zakłada się kolejny pierścień. Bardzo dobrze tolerowany przez kobiety, nie obciąża przewodu pokarmowego, nie wymaga codziennej aplikacji leku, pozwala na pełen komfort współżycia. Zalecany u kobiet w wieku rozrodczym.

Tabletka progestagenna- zbudowana z jednego rodzaju hormonu –progestagenu- punkty uchwytu tej metody to hamowanie owulacji  i zagęszczanie śluzu szyjkowego. Stosuje się w sposób ciągły w opakowaniu jest po 28 tabletek, po zakończeniu jednego opakowanie bez przerwy pobiera się kolejne opakowanie. W tej antykoncepcji mogą występować nieregularne krwawienia, może też ich w ogóle nie być. Stosowany często w okresie laktacji, można rozpocząć w/w antykoncepcję już w 3 tygodniu po porodzie.

Plaster antykoncepcyjny- jest metoda antykoncepcyjną przez skórną, hormony wchłaniają się do organizmu przez skórę dostarczając odpowiednią dawkę hormonów przez tydzień, zmiana plastra co tydzień, trzy plastry aktywne, zasada działania tej metody jak w tabletce hormonalnej dwuskładnikowej. Niedogodności metody to: wokół plastra mogą powstać zabrudzenia, podrażnienia skóry, odczyny alergiczne.

Wkładki wewnątrzmaciczne to jest popularną metoda antykoncepcji, a wynika to z długiego okresu działania antykoncepcyjnego. Mechanizm działania wkładki to jest odpowiedzią lokalną organizmu na ciało obce, czyli skutkuje stanem zapalnym błony śluzowej, co powoduje zahamowanie przemieszczania się plemników w ich drodze do jajowodów, a tym samym braku zapłodnienia. Obecność jonów metalu / miedzi/ wytwarza taki potencjał biochemiczny który dodatkowo nasila proces hamowania migracji plemników, natomiast zmiany o charakterze zapalnym w obrębie błony śluzowej stanowią dodatkowy niekorzystny element do implantacji komórki jajowej.
Wkładkę po porodzie, aby zapobiec jej wydaleniu można założyć co najmniej po 4 tygodniach.
Przy zakładaniu wkładki istnieje ryzyko perforacji macicy, u kobiet karmiących wzrasta nawet 10-krotnie. Najczęstszymi objawami nietolerancji tej metody nakazujący usunięcie wkładki są obfite, przedłużające się krwawienia, nasilony ból miesiączkowy.

Iniekcje z progestagenu- mechanizm działania jak tabletek progestagennych, mogą występować w trakcie stosowania tej metody obfite przedłużające się krwawienia, zastosowanie tej metody po porodzie zalecane jest po 6 tygodniu. Zastosowany preparat jest o przedłużonym działaniu i w przypadku złej tolerancji nie można jej usunąć z organizmu jak np.:/ IUD, krążek/ lub przerwać pobieranie jak /tabletki, plastry/, trzeba odczekać do czasu jej metabolizowania w organizmie lecząc objawowo występujące dolegliwości. Skuteczność metody wysoka jak tabletki antykoncepcyjnej.

Kontrola owulacji
U pacjentek które mają problem z rozpoznaniem dni płodnych, brakiem ciąży pomimo regularnego spożycia, pobierających leki stymulujące jajnik do owulacji, stosuje się monitorowanie cyklu pod kątem wzrastania, dojrzewania i pękania pęcherzyków jajnikowych, lub w programach In vitro do pobrania kk. jajowych. Są to procedury wykonywane ambulatoryjne, badanie wykonuje się aparatem USG z głowica dopochwową.

Kriochirurgia

 Jest metodą leczenia za pomocą niskich temperatur.
Zabieg zamrożenia wykonujemy jak najszybciej po miesiączce, tak aby do następnej miesiączki szyjka była wygojona. W  trakcie zabiegu mogą wystąpić bolesne skurcze macicy i objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienie twarzy , które ustępują po kilku minutach.

Wskazania do kriochirurgii w ginekologii obejmują:
1. Ektopia obficie produkująca śluz
2. Ektopia z łatwym krwawieniem urazowym (np. po stosunku)
3. Ektopia ze współistniejącym stanem zapalnym
4. Nieprawidłowe obrazy kolposkopowe 
5. Niepoddające się leczeniu procesy zapalne szyjki macicy z typowym nabłonkiem płaskim
6. Typowe brodawczaki płaskonabłonkowe
7. Endometrioza o lokalizacji szyjkowej
8.Zmiany typu CIN I/ LSIL
9.Zakażenie szyjki macicy wirusem brodawczaka ludzkiego HPV bez zmian komórkowych o typie CIN/LSIL

Przebieg gojenia
Na skutek uszkodzenia tkanki w wyniku działania niskiej temperatury już w pierwszej dobie po zabiegu pojawiają się obfite wodniste upławy, które utrzymują się od 10 do 14 dni. W ciągu 14 dni strefa koagulacji zostaje oddzielona i wydalona, w tym czasie może dojść do niewielkiego krwawienia, które skutecznie można opanować kontaktową preparatami dopochwowymi.
Przez cały okres gojenia pacjentka nie powinna współżyć. Obfite wodniste upławy wymagają stosowania podpasek. Całkowite wygojenie się zmiany w zależności od wielkości następuje w po około 4 do 8 tygodni.

Powstające w wyniku kriochirurgii blizny, co podkreśla wielu autorów są elastyczne i nie wpływają na funkcje rozrodcze, nie powodują zaburzeń w rozwieraniu się szyjki macicy w trakcie porodu.

Kriochirurgia jest tanią, bezpieczną oraz wysoce efektywną metoda destrukcji chorej tkanki z minimalna ilością powikłań i nawrotów porównywalną jedynie do ablacji laserem.