Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

PO MENOPAUZIE - SKUTECZNE SPOSOBY LECZENIA

PO MENOPAUZIE - SKUTECZNE SPOSOBY LECZENIA

 Menopauza występuje u kobiet między 44 a 56 rokiem życia. Średni wiek życia kobiety obecnie szacuje się na 82 lata, więc 1/3 nasze­go życia przypada na czas tzw. hipoestrogeni­zmu (okresu zmniejszonej ilości estrogenów) i związanych z tym zaburzeniami w zakresie narządu rodnego. Towarzyszą temu również inne, ogólnoustrojowe schorzenia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia gospodar­ki lipidowej, otyłość, osteoporoza itp.

Problemy te często są bagatelizowane, niestety również przez personel medycz­ny, choć blisko co trzecia kobieta w Europie zgłasza co najmniej jeden z takich symptomów, jak bolesność przy współżyciu, świąd, pieczenie w pochwie, parcia na mocz, częstomocz, nietrzymanie moczu, nocne oddawanie moczu lub nawracające infekcje dróg moczowych. Niedobór estrogenów prowadzi również do skrócenia się pochwy, zwężenia, spłycenia i zanikania sklepień, a także do zmniejszenia przepływu krwi, przez co śluzówki stają się blade i suche.

Szacuje się, że na całym świecie z powodu tego typu zaburzeń po menopauzie cierpi 294 milionów kobiet, z czego 211 milionów nie jest prawidłowo leczona.

Równie istotnym problemem w tym okresie są zaburzenia związane ze statyką narządu rodnego – obniżenie ścian pochwy i narządu rodnego, najczęściej związane z przebytymi ciążami i porodami. Wiąże się to także z nagłymi parciami, popuszczaniem i nietrzymaniem moczu. To ostatnie jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych chorób u kobiet. Według różnych źródeł cierpi na nią 17, 46 a nawet i 60 procent populacji.

 

 

Skala problemu jest ogromna, ale na szczęście istnieją już skuteczne sposoby przeciwdziałania niepo­kojącym objawom, które towarzy­szą kobietom na tym etapie życia. Oferowane terapie obejmują ćwiczenia behawioralne, ćwicze­nia mięśni Kegla, mięśni miednicy małej, farmakoterapię oraz lecze­nie zabiegowe i operacyjne przy wyższych stopniach zaawanso­wania klinicznego nietrzymania moczu. Z pomocą przy tego typu schorzeniach przychodzi również medycyna i ginekologia estetyczna, szczególnie we wczesnych okresach nietrzymania moczu, w pierwszym i częściowo drugim stopniu klinicz­nym zaawansowania zmian. Zasto­sowanie laseroterapii, w której wiązka światła generowana przez laser stymuluje wytwarzanie przez fibroblasty włókien kolagenowych, elastyny oraz kwasu hialuronowego, zwiększa elastyczność i nawilżanie nabłonka. Zostaje też przywrócone naturalne pH pochwy. Energia ciepl­na wytwarzana za pomocą lasera powoduje też zwiększenie napię­cia pochwy oraz zwężenie jej ścian i wzrost ciśnienia zamknięcia ujścia cewki moczowej. Przy leczeniu nietrzymania moczu, suchości pochwy oraz dyskomfortu przy współżyciu, niepożądane objawy ustępują u 80-90 proc. pacjen­tek. Metody te są bezbolesne i nie wyłączają pacjentki z aktywno­ści codziennego życia. Efekty lecze­nia utrzymują się nawet do dwóch - trzech lat.