Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

Protetyka

Zadaniem leczenia protetycznego jest odbudowa zniszczonych zębów i uzupełnienie braków zębowych  tak by były nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Mając do dyspozycji uzupełnienia stałe ( korony, mosty) protezy częściowe (protezy szkieletowe na zatrzaskach, zasuwach, teleskopach), protezy całkowite  oraz odbudowę protetyczną na implantach  przywracamy  funkcje mowy, żucia i  poprawiamy estetykę twarzy.

Uzupełnienia protetyczne  stałe
Korony porcelanowe

Korony protetyczne są uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zębów bardzo zniszczonych - rozległe ubytki próchnicowe, liczne odbudowy kompozytem. Jest to najtrwalsze rozwiązanie pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata. Estetyczna korona protetyczna zbudowana jest z dwóch struktur z tzw. podbudowy czyli czapeczki oraz z porcelany napalanej na tę czapeczkę, która przypomina tkanki zęba. Podbudowa ta może być wykonana z metalu (szlachetnego, nieszlachetnego) lub ze specjalnej twardej porcelany. Bardzo istotnym etapem diagnostyki jest dokładna analiza zębów pod kątem ewentualnego leczenia kanałowego oraz wzmocnienia go wkładem koronowo-korzeniowym. Leczenia kanałowego wymagają zęby bardzo zniszczone, kilkakrotnie już odbudowywane lub zęby wymagające znacznego szlifowania. Zęby po leczeniu kanałowym muszą być zaopatrzone wkładem koronowo-korzeniowym, ponieważ taki ząb pewnym czasie traci swoją elastyczność i może się złamać. Ząb który ma być zaopatrzony koroną protetyczną zastaje oszlifowany czyli z część zewnętrznej zęba  zostaje  zebrana odpowiednia warstwa  by uzyskać miejsce dla porcelany. Następnie pobierany jest wyciski masą, która idealnie odwzorowuje najdrobniejsze szczegóły. Ząb po oszlifowaniu i pobraniu wycisków zostaje zabezpieczony koroną tymczasowa. Kolor przyszłego uzupełnienia protetycznego dobierany jest przez lekarza, lub w laboratorium protetycznym. Na kolejnej wizycie przymierzamy gotową pracę protetyczną, jeśli wszystko jest w porządku ( dopasowanie, szczelność, kolor, kształt) praca zostaje zacementowana. 

Korony pełnoceramiczne to rozwiązanie wysoko estetyczne. Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych, gdzie uzyskujemy wyrafinowane efekty estetyki własnych zębów.

Mosty porcelanowe

Mosty protetyczne zaliczane są do stałych uzupełnień protetycznych, mających na celu zaopatrzenie luki bądź luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa sie z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby. Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Zabieg jest zupełnie bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wszczepienie implantu w miejsce brakującego zęba. To rozwiązanie  nie wymaga szlifowania zdrowych zębów.

Uzupełnienia ruchome- protezy częściowe i całkowite.

Kiedy braki zębowe są znaczne i nie ma możliwości zastosowania uzupełnień stałych opartych na własnych zębach,  nasi lekarze polecają wykonanie protez częściowych lub wykonanie uzupełnień protetycznych  opartych na implantach. W przypadku bezzębia wykonujemy protezy całkowite lub protezy czy uzupełnienia stałe oparte na implantach.

Protezy osiadające

Akrylowe uzupełnienia ruchome. W skrajnych przypadkach odtwarzają wszystkie zęby (tzw. proteza całkowita).Utrzymują się w ustach na zasadzie przyssania do tkanek miękkich. Jest to popularne rozwiązanie o stosunkowo niskim koszcie, posiadające jednak liczne wady: trudności w adaptacji, dyskomfort użytkowania, niedogodności w spożywaniu pokarmów, niszczące działanie na kości szczęk, konieczność wymiany co kilka lat, bardzo często występujący odruch wymiotny. Proteza osiadająca odtwarzająca część uzębienia (tzw. proteza częściowa) wykorzystuje dodatkowo zachowane zęby, aby znaleźć utrzymanie. Klamry utrzymujące są zwykle widoczne w uśmiechu.

Protezy typu overdenture

Są to ruchome uzupełnienie protetyczne, pokrywające na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia lub implanty. Protezy te utrzymywane są na korzeniach lub wszczepach poprzez: zatrzaski, magnesy, korony teleskopowe, zespolenia belkowe. Są to uzupełnienia spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające akceptowalny komfort dla pacjenta. Warunkiem koniecznym jednak w przypadku użytkowania tego typu protez jest opanowanie przez pacjenta zasad utrzymywania idealnej higieny jamy ustnej i regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne!

Protezy natychmiastowe

Protezy natychmiastowe to protezy oddawane pacjentowi zaraz po ekstrakcji zębów. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski szczęki (szczęka zawiera zęby przeznaczone do usunięcia). Następnie wysyła je do laboratorium, gdzie technik z wycisku odlewa model gipsowy, a potem wycina zęby przeznaczone do ekstrakcji. Na takim modelu przygotowuje protezę. W następnym etapie technik przesyła pracę do gabinetu. Na następnej wizycie lekarz usuwa zęby i dopasowuje protezę. Niestety, nie zawsze można wykonać takie uzupełnienie. Czasami zęby są w tak złym stanie, są tak mocno rozchwiane, że zachodzi realna obawa, że zostaną usunięte podczas pobierania wycisku. Wtedy niestety można wykonać tylko protezę wczesną (wyciski pobiera się natychmiast po ekstrakcji, a protezę oddaje po około dwóch dniach).

Protezy szkieletowe klasyczne, protezy szkieletowe oparte na elementach precyzyjnych(zatrzask, zasuwa, korona teleskopowa)

Protezy szkieletowe należą do ruchomych uzupełnień protetycznych tzw. podpartych. Wykorzystuje się je w przypadku braków zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich częścią jest metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie, który jest na tyle cienki i zredukowany iż praktycznie nie przeszkadza użytkującemu. Ciernie są to wypustki opierające się na żujących powierzchniach zębów. Przenoszą one siły żucia z bezzębnych wyrostków zębodołowych na zęby filarowe wraz z ich ozębną. Należy podkreślić, że jest to fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na kości i stanowi niewątpliwie zaletę tego rodzaju uzupełnień. Również błona śluzowa i okostna uczestniczą w przenoszeniu sił, ale w dużo mniejszym stopniu niż ma to miejsce w protezach osiadających. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protez na podłożu. Ze względu na ich niekosmetyczny wygląd są one coraz częściej zastępowane przez mocowane na koronach zasuwy, zatrzaski i korony teleskopowe. W celu umożliwienia takiego utrzymania protezy, konieczne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą. Połączenie protezy z koronami następuje bez widocznych elementów metalowych (klamry, ciernie), co umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu kosmetycznego.

Odbudowa protetyczna na implantach

Więcej informacji znajdziecie w zakładce implantologia.

http://www.civisvita.pl/stomatologia/implantologia

Najnowsze informacje znajdziesz TU!